Kleszcze aktywne są już na przełomie lutego oraz marca, ale największą aktywność wykazują wiosną i wczesną jesienią.
Kleszcze ukrywają się w krzewach i miejscach porośniętych trawą. Można je znaleźć w wilgotnych miejscach.
Ukąszenia kleszczy nie są bolesne, ale mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych bakterii lub wirusów, ukąszenie może być szkodliwe dla zdrowia.
Najczęstszą infekcją jest borelioza. Choroba z Lyme występuje u bardzo małej liczby kleszczy, ale w przypadku zakażenia może powodować poważne powikłania. Początek choroby może trwać od miesięcy do lat, dlatego ważne jest, aby być świadomym objawów, które prawdopodobnie wystąpią po ukąszeniu kleszcza. Nieleczona borelioza może powodować choroby stawów i serca, a także szereg konsekwencji neurologicznych.
Pierwszym objawem zakażenia jest rumień pojawiający się wokół ukąszenia, któremu może towarzyszyć gorączka, ból głowy i zmęczenie. Rumień pojawia się zwykle kilka dni później.
Ważne jest, aby usunąć kleszcza ze skóry tak szybko, jak to możliwe. Zestawy do samodzielnego usunięcia można zakupić w każdej aptece. Jeśli podczas usuwania na skórze pozostaną duże fragmenty kleszcza, należy postępować zgodnie z opisem w ulotce zakupionego zestawu.
Nie należy: zgniatać, wykręcać, ściskać, przypalać ani wyciągać kleszcza igłą.
Należy zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli po usunięciu kleszcza wystąpi zaczerwienienie, obrzęk, nudności lub wysoka gorączka.
Comments are closed