W dbałości o bezpieczeństwo pacjentów, w życie weszły regulacje ograniczająca zdalne przepisywanie leków psychotropowych i środków odurzających.

Od sierpnia lekarze będą zobowiązani do udzielania porad i oceny wpływu leków psychotropowych i środków odurzających na pacjentów przed wypisaniem recepty.

Zasada ta nie będzie miała zastosowania do recept na kontynuację leczenia, jeśli od ostatniej konsultacji lub badania nie upłynęły trzy miesiące. Informacja, że wskazany okres nie został przekroczony, jest odnotowywana w dokumentacji medycznej.

Następnie, przed wystawieniem recepty na środki odurzające lub psychotropowe, lekarz będzie zobowiązany ustalić ilość i rodzaj leków ostatnio przepisanych pacjentowi poprzez:

– system gabinetowy lub rozmowę z pacjentem, jeśli chory nie logował się wcześniej do IKP,  lub

– Internetowe Konto Pacjenta.

Dokumentacja medyczna w porozumieniu z pacjentem przy przepisywaniu środków odurzających lub psychotropowych jest stale weryfikowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wprowadzone regulacje dotyczące przepisywania środków odurzających i psychotropowych nie dotyczą lekarzy POZ, do których rejestrują się pacjenci. Lekarze ci zapewniają stałą i długoterminową opiekę swoim pacjentom i znają historię leczenia pacjenta.

Categories:

Tags:

Comments are closed